تاریخ:۱۳۹۵/۰۳/۳۱

مادربرد چیست

مادربرد چیست

هر دستگاه و کامپیوتر دارای یک ستون فقرات می باشید و مادربرد ستون فقرات کامپیوتر های امروزی است کلیه سخت افزار های کامپیوتر به این برد وصل هستند - در واقع میتوان مادربرد را نیز مثل cpu یکی از اجزای اصلی کامپیوتر ها نام برد .

نام فارسی:بورد اصلی(بورد مادر)

 

بخشهای اصلی یك برد اصلی عبارتند از :

 BIOS ( Basic Input Output System) به صورت یك تراشه ی كوچك روی بورد اصلی قرار دارد كه اطلاعات مورد نیاز مادر بورد در آن به وسیله ی یك باطری نگه داری میشود

 

 North & South CHIP

چیپ شمالی و جنوبی به صورت دو تراشه ی مجزا بر روی بورد اصلی نصب شده اند كه مهمترین بخش یك مادر بورد هستند و مرغوبیت و امكانات یك مادر بورد را از روی این دو چیپ می سنجند.

 

CPU Socket سی پی یو به صورت مستقیم بر روی مادر بورد نصب میشود و نوع سوكت (محل اتصال و تعداد جای پایه ها) و همچنین نوع و مدل چیپ شمالی و جنوبی است (در مینی پی سی و تین کلاینت ها پردازنده همانند بقیه قطعات بر روی مادربورد ماشینکاری و لحیم می شود)

 

Power Supply Connector به محل اتصال فیش پاور كامپیوتر گفته میشود كه دارای دو ردیف ده تایی است كه از منبع تغذیه مستقیم به مادر بورد وصل میشود و برق مورد نیاز مادر بورد و سی پی یو و دیگر اجزا متصل به بورد اصلی را تامین میكند.( در مینی پی سی و تینکلاینت ها معمولا از پاور های خارجی که دارای مصرف کمتر و کوچک تر هست استفاده می شود . تقریبا مصرف این پاور ها 35 وات می باشد . ) 

تین کلاینت , هدایای تبلیغاتی