تاریخ:۱۳۹۵/۰۳/۱۶

تین کلاینت چیست ؟

تین کلاینت چیست ؟

تین کلاینت چیست ؟

تین کلاینت واژه است که امروزه به گوش شما می خورد و کاربرد زیادی دارد اما تین کلاینت چیسـت ؟

در این مقاله به طور اختصاصی به نقد تین کلاینت ها خواهیم پرداخت

در واقع می توان به کامپیوتر هایی با ابعاد بسیار کوچک و کارایی مناسب تین کلاینت گفت.

یک کامپیوتر با حداکثر امکانات و حداقل فضایی که اشغال می کند تین کلاینت نام دارد

تين كلاينت به كامپيوتر همراه با نرم افزاري اطلاق مي شود كه جهت انجام  بسياري از كارهاي خود به شدت وابسته به كامپيوتر ديگر است

 برخی از کاربرد های تین کلاینت ها به شرح زیر می باشد :

*این شبکه ها در بسیاری از سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

 *شرکت ها  - شبکه ها و بانک ها مشتریان بزرگ این محصولات هستند

*هزینه یک تین کلاینت نسبت به دیگر سیستم ها بسیار کم تر است

 *کلاینت ها مصرف برق بسیار کمتری دارند

*ارتقا سیستم در این محصولات بسیار آسان است به طوری که یکی از ویژگی های مهم تین کلاینت سهولت در ارتقا است 

 نتیجه گیری Thin client :  شبکه هایی که تمرکز اصلی آن بر روی سرور بوده و با حداقل توان پردازشی در اختیار کاربران قرار می گیرند. کاربر عمده این قبیل شبکه ها، با توجه به معایب و مزایای گفته شده، مکان هایی نظیر آژانس های هواپیمایی، بانک ها و مراکز آموزشی می باشند.

درباره تین کلاینت

بگذارید در وهله اول به آنالیز کلمه تین کلاینت بپردازیم.از نظر لغوی  تین کلاینت یک کامپیوتر کوچک و کم حجم است که معمولا دارای پردازشگرهای ضعیف هستند و تقریبا بیشتر آنها از سرور مرکزی پردازش میشوند.در اصل این محصول برای کاربرد در یک پروسه متصل به سرور طراحی شده است. نقطه مقابل تین کلاینت را فت کلاینت(fat client) مینامند که برخلاف تین کلاینت که پردازش ها بیشتر روی سرور لنجام میگیرد در فت کلاینت بیشتر پردازی بر روی خود کلاینت صورت میگیرد.به همین خاطر آنرا تین کلاینت می نامند.تین به معنای کم حجم و کوچک میباشد.

در این مورد اگر تنها سرور اصلی پشتیبانی گردد شما با تین کلاینت مشکلی نخواهید داشت.نکته قابل توجه دیگر در تین کلاینت امنیت آنهاست. اولا که میتوان برای دسترسی و کارکردن با تین کلاینت محدودیت تعریف نمود.به این منظور که هرکسی نتواند با این سیستم کار کند و دوم اینکه به خاطر وجد نداشتن حافظه و دسترسی نداشتن به اینترنت  تین کلاینت ها به هیچ وجهی ویروسی نمیشوند.پی یکی از دغدغه های استفاده کنندگان به خاطر ویروسی نشدن دستگاهشان با این تکنولوژی رفع خواهد شد.به دلیل متصل نشدن لوازم جانبی ،هزینه های غیر ضروری دیگر برای شما تراشیده نخواهد شد و در صورتی که شما خواستار ارتقای سخت افزاری آن باشید نسبت به دیگر دستگا های کامپیتری بسیار کم خرج تر است.دلیل این امر هم کوچک بودن قطعات نسبت به بقیه میباشد.مصرف انرژی کمتر هم از مواردی  است که حتما نظر شما را جلب خواهد کرد.

در نظر داشته باشید که تین کلاینت ها وابستگی کامل به سرور دارند.همانطور که قبلا هم ذکر شد تین کلاینت ها  بر خلاف فت کلاینت ها وابستگی شدیدی به سرور های خود دارند به طوری که اگر سرور مشکل پیدا کند این دستگاه ها به طور کامل از کار خواهند افتاد .

در آخر باید به عرضتان برسانیم که اگر کار شما به طور کامل بر پایه شبکه بوده و برای کسانی که میخواهند دسترسی محدود و کم حجم برای سایر استفاده کنندگان به وجد آورند که هم هزینه ی اضافی برایشان نداشته باشد و هم بتوانند با خیال راحت و با ضریب امنیت بالا با آن کار کنند مناسب می باشد. تمامی موارد ذکر شده را می توانید در یک دستگاه کوچک که به تین کلاینت شهرت دارد پیدا کنید.

مزایای زیرو کلاینت در مقایسه با پی سی

زیرو کلاینت ها کلاینت هایی هستند که نمی توانید در سیستمی که بر روی آنها نصب است تغییری ایجاد کنید. به همین منظور به آنها پیشوند زیرو که همان صفر است را داده اند.در واقع آنها رم،حافظه و پردازشگر را از سرور مرکزی به اشتراک میگیرند.

د رموارد زیر برتری زیرو کلاینت ها را نسبت به پی سی ها مرور خواهیم کرد.

  • مصرف برق به وات

بسته به نوع مصرف و زمان مصرف پی سی ها مصرف برق آنها از 260وات تا 410 وات متفاوت می باشد .این مصارف از گذسته تا به حال با اقزایش تکنولوژی و به کار بردن تجهیزات به روز تر افزایش یافته است. اگر شما به طور میانگین در روز 11 ساعت از پی سی خود استفاده کنید در طول یک سال باید چیزی حدود 170 هزار تومان بابت استفاده از پی سی خود عزینه برق بدهید.در صورتی که رنج مصرفی زیرو کلاینت ها از 4 وات تا 16 وات تعریف شده است که حدود 45 برابر کمتر نسبت به پی سی ها برق مصرف می کنند.

  • فضای اشغالی زیرو کلاینت

    در عصر جدید با کوچک تر شدن فضای ساختمان ها بحث دست و پا گیر بودن پی سی ها بسیار جدی شده است.زیرو کلاینت ها علاوه بر ظریف و باریک بو.دن و بی صدا بودن میتوانند حتی پشت مانیتور شما هم وصل شوند تا محیطی بزرگتر و بهتر ، بی صدا و شکیل را برای شما به ارمغان بیاورند.

  • زمان بالا آمدن

    در زیرو کلاینت سما حداکثر با 15 ثانیه تاخیر طرف هستید در صورتی که این زمان در پیسی ها گاها به 90ثانیه و یا بیشتر هم کشیده میشود که باعث کلافگی شما و کم شدن بازده کاری خواهد شد.

  • هزینه ارتقای سخت افزاری سیستم

در پی سی های معمولی شما حداکثر بعد از 5 سال نیاز به ارتقای سیستمتان از نظر سخت افزاری دارید .این در حالی است که بازهم تعدادی قطعه کهنه و قدیمی خواهند بود ولی در زیرو کلاینت ها اصلا اینطور نیست.در زیرو کلاینت مشکل اصلا پیچیدگی و ابهام ندارد.تنها کافی است شما سرور اصلی که زیرو کلاینت ها به ان متصل هستند را ارتقائ دهید.آنوقت تمامی این زیرو کلاینت ها هم ارتقائ پیدا خواهند کردوبه همین سادگی.

موفق و موید باشید .

 

تین کلاینت , هدایای تبلیغاتی