تاریخ: ۱۳۷۵/۰۴/۳۰

زیرو کلاینت

 

زیرو کلاینت : با پیشرفت های بسیاری که روز به روز در دنیای تکنولوژی و به خصوص در زمینه کامپیوتر و شبکه های کامپیوتری اتفاق می افتد ما هر بار شاهد ظهور پدیده ای جدید در این حوزه هستیم که هر بار به نحوی بهتر از قبل نیازهای ما را رفع کرده و مقرون به صرفه تر از قبل می شود. شاید روزی استفاده همزمان چند نفر از یک کامپیوتر امری محال و باورنکردنی محسوب می شد اما این روزها با ظهور زیرو کلاینت ها این رویا محقق گشته و به امری ساده و پیش پا افتاده تبدیل شده است.
زیرو کلاینت ها دستگاه هایی برای اشتراک گذاری دسکتاپ هستند به این معنی که با استفاده از این دستگاه ها چند یا چندین یوزر ( استفاده کننده ) می توانند به طور همزمان از یک کامپیوتر استفاده کرده و حتی در یک لحظه از یک نرم افزار خاص در همان سیستم استفاده نمایند.
اگر به صورت خیلی ساده بخواهیم مفهوم زیرو کلاینت را بیان کنیم می توانیم آن ها را به چندراهی هایی که به پریزهای برق وصل می شوند تشبیه کنیم. شما با استفاده از چند راهی های برق ( و یا محافظ های برق ) می توانید از یک پریز به طور همزمان از چند دستگاه برقی مختلف استفاده کنید. زیرو کلاینت دقیقاً مفهوم آن چندراهی را برای شبکه های کامپیوتری دارد. پس از اتصال این دستگاه ها به سوییچی که مستقیماً به سرور وصل شده است شما تنها نیاز به مانیتور ، ماوس و کیبورد برای استفاده از کامپیوتر دارید. امروزه بسیاری از سازمان ها ، مدارس ، دانشگاه ها و ارگان های دولتی و خصوصی رو به استفاده از این دستگاه ها آورده اند و روز به روز استفاده از آنها در میان شرکت ها و ادارات مختلف افزایش می یابد.
از مزایای استفاده از این دستگاه ها که در واقع نقشی به مانند یک درگاه اتصال به کیس را دارند این است که در شبکه هایی که تعداد کامپیوتر های زیادی دارند دیگر نیازی نیست که مثلاً برای 100 کاربر اقدام به خرید 100 عدد کیس به همراه تمام متعلقات آن ( سی پی یو ، هارد ، مادربرد ، رم و غیره ) کنند و هزینه بسیار بالایی را برای این خرید متقبل شوند. در چنین مواقعی می توان برای هر کاربر یک زیرو کلاینت با قیمت بسیار پایینی تهیه کرد و تمام آن کاربران را تنها به یک کیس متصل کرد. به این ترتیب با انجام کمترین هزینه ممکن می توان تعداد زیادی سیستم ( در این مثال 100 سیستم ) را آماده استفاده کاربران کرد. البته این نکته نیز حائز اهمیت است که بر خلاف تین کلاینت ها که اغلب نیاز به سیستم سرور قوی دارند این دستگاه ها به هیچ عنوان نیازمند سرور قدرتمندی نیستند و یک سیستم معمولی ( که توانایی اجرای نرم افزارهای متداول را داشته باشد) هم می تواند به عنوان سرور در این شبکه مورد استفاده قرار گیرد.
در مقایسه زیرو کلاینت ها با تین کلاینت ها ، کامپیوتر ها و حتی مینی پیسی ها به سادگی این موضوع را در میابید که استفاده از این دستگاه ها تا چه حد می تواند برای شما مقرون به صرفه باشد. علاوه بر هزینه کمی که برای خرید زیرو کلاینت به جای PC ها می پردازید مصرف بهینه برق این دستگاه ها نیز باعث کاهش هزینه های آتی شما خواهد شد. در مقایسه با کامپیوترها که مصرف برقی به اندازه 300 وات دارند و همچنین تین کلاینت ها که نرخ مصرف آنها هم به مراتب بالا می باشد دستگاه های زیرو کلاینت تنها 5 وات مصرف برق دارند. این نشان می دهد که هر 60 عدد از این دستگاهها به اندازه یک کامپیوتر معمولی برق مصرف می کند و همین موضوع به خوبی بیانگر مقرون به صرفه بودن استفاده از زیرو کلاینت ها است.
از دیگر مزایای استفاده از این دستگاه های کوچک می توان به عمر مفید آنها اشاره کرد که این میزان به بالای 10 سال می رسد. البته قابل ذکر است که بر اساس فرهنگ استفاده از کالا در کشور ما کامپیوترهای معمولی که عمر مفیدشان 5 سال است سالها در خانه های ما مورد استفاده قرار می گیرند! بدیهی است که در صورت خرید این دستگاهها احتمالاً  پس از استفاده ما فرصت کار با این ابزار به فرزندانمان نیز خواهد رسید! البته ذکر این مطلب نیز خالی از لطف نیست که بر خلاف PC ها زیرو کلاینت ها هیچ نیازی به ارتقاء قطعات ندارند و فقط با تعویض قطعات و بالا بردن قدرت کامپیوتر سرور تمام زیرو کلاینت های متصل به آن ارتقاء می یابند.